четвъртък, 29 ноември 2012 г.

Тренировки по стрелба с традиционен унгарски лък

Показания лък е от групата на традиционните рефлексни лъкове, но на сайта на производителя е известен като "hungarian traditional bow"



Производителя дава следните ТТ данни:
сила на опън: 15-32 кг
дължина на тетивата: 137 см
максимална дължина на опън: 78 см

Първи проби с новия лък. Тест на далекобойност с параболична траектория и тест на точността по мишена. При първия тест постигната далечина над 150м. При стрелбата по мишена от разстояние 20м резултатите не бяха впечетляващи - от 10 изстрела, 1-2 в целта.

Втора тренировка. Стрелба по мишена от разстояние 25м. Усъвършентсване на техниката и подобряване на точността. Резултатите са далеч по-добри от 10 изстрела, 4-5 в целта.







Доволни от тренировката :)

четвъртък, 12 април 2012 г.

Изработване на защитни ръкавици за стрелба с лък

За изходен материал използвах един чифт стари обувки изработени от много качествена, мека и не много тънка естествена кожа.

Трипръста ръкавица
Тази ръкавица служи за предпазване на пръстите на дясната ръка с които се опъва тетивата при стрелба. Първо направих кройка от хартия по която изрязох парчета кожа. Предварително с вилица маркирах местата от където трябва да мине шева и с шило пробих малки дупки откъдето да минава иглата. След това с игла, достатъчно дебел конец и малко повече търпение се стигна до следния резултат:


Имах едната част от ръкавицата - трите пръста, другата част представлява кожена гривна с закопчалка, която се свързва посредством пръстите с широк ластик. Закопчалките взех от чифт стари дамски сандали. Ето и завършения вид:



Двупръста ръкавица
Втората ръкавица служи за предпазване на горната част на лявата ръка която държи лъка и служи като площадка по която се движи стрелата преди да се отдели от тетивата. Отново предварително бях си проектирал кройка която максимално пасваше на ръката ми, след което изрязох необходимните елементи от кожа. След няколко часа шиене на ръка и известно преправяне /не всичко се получи от първия път/ се стигнa до крайния резулатат:


понеделник, 12 март 2012 г.

Изработване на рефлексен лък

Избор на материал
За изходен материал разполагах с дъски от неизвестно за мен дърво, използвани за палета за транспорт на продукция по корабите (най-вече китайски). Дървесината беше доста яка и еластична, по-късно разбрах, че има и леко пластични свойства (което не е добре за лък), но времето ще покаже дали изборът ми е бил добър.

Оразмеряване и грубо оформяне
Идеята ми беше от едно парче дърво да получа две рамена за лък, които в последствие щях да съединя посредством дръжка. Въпросната летва внимателно оразмерих и изрязох в трапецовидна форма. По-късно тази летва ще разрежа по дължина на две за да получа рамената на моя лък. Ето как изглежда това:

Материала оразмерен:

Вече с придадена трапецовидна форма:

До тук използваните инструменти са ножовка и дърводелско ренде, разбира се в голяма полза ми бе и слошерска стиска - по известна като менгеме :)
Да спомена нещо за размерите: летвата е дълга 82 см, на този етап не мога да преценя дали е дълга или къса, но това се прецизира на по-късен етап. Ширина 4 см в широката част и 2 см в тясната, дебелина 2 см.

Получаване на двете рамена
Трябваше да разрежа летвата по цялата дължина. На този етап работата беше доста неприятна, защото работих изцяло ръчно и прецизността трябваше да е висока. Изходната летва беше достатъчно тънка за да не мога да си позволя отклонение от идеалната линия с повече от 1-2мм. В противен случай при заглаждането и отстраняването на неравностите от среза рамената щяха доста да изтънеят, което щеше да доведе или до много слаб лък, или по-лошото, до неговото счупване. Ето и резулата:

Тук след разрязването с ножовка имах малко работа с дърводелска пила и шкурка. Използвах доста едра шкурка за отнемане на по-големите изпъкналости след което загладих с малко по-финна, но без да придавам завършен вид. Това смятах да направя на етап тилироване, когато ще се придадат завършени форми на лъка.

Огъване на рамената
На този етап трябваше да се получи огънатата форма на рамената. За целта ми беше необходимо допълнителна подготовка за изготвяне на две помощни съоръжения: съд за варене на дървото и постамент за стягане в желаната форма. За достатъчно дълъг съд /около 85 см/ използвах самоделно направена тавичка от поцинкована ламарина. В тази тавичка се поставят вече оформените рамена, налива се вода за да се покрият добре и се вари поне 1 час, в моя случай варих около 2 часа. За подгряване на водата използвах газов котлон.
След това, още докато са топли, стегнах рамената във вече направения постамент. Състои се от една дъска разрязана по S-образна траектория, метални планки и шпилки с гайки за притягане. Ето как изглежда това:


Така оставих добре да изсъхнат за окло 3-4 дни. След като освободих рамената от постамента се получи следния резултат:


Съединяване на двете рамена посредством дръжка
За целта изрязох три парчета с дължина 20 см, ширина 3 см и дебелина окло 2 см, които ще представляват дръжката. Трите парчета оформих в показаната клиновидна форма и посредством лепило за дървесина фиксирах и леко притегнах на менгемето.




Оформяне на дръжка
След като лепилото беше добре втвърдило пристъпих към оформяне на дръжката с пила и шкурка. За по-голяма здравина на най-критичния елемент от моята конструкция на лък добавих намотки от рибарска корда залети с епоксидно лепило. Ето и резултата: 


Залепване на нок-чета за тетивата
Краищата на лъка където ще се закача тетивата се усилват с т.нар. "string nock". За целта използвах една лента от текстолит от която изрязох и предварително скосих, както е показано, две пластинки:


Подготвените платинки залепих с епоксидна смола, след което оформих в желаната форма. Както се вижда от тази снимка все още не са направени вдлъбнатините в които ще влизат краищата на тетивата.


Ето резултата с направени вдлъбнатини с помощта на обла пила:

Лъкът бе готов в груб вид и преди да премина към довършителни работи и декорация имах нужда да направя тестова стрелба за да се види дали може да служи по предназначение. 
Бях прав да прекъсна работата по изработването докато не получа доказателство, че може да се стреля с този лък поне на 20 метра! Резултатите бяха отчайващи, лъкът беше много мек и нямаше сила, стрелите се изстрелваха едва на 5-6 метра!
След внимателно наблюдение на геометрията на лъка при опън установих, че краищата на рамената (последните 30 см) се огъваха прекалено лесно. 

Затова реших да направя стърки от нееластичен материал за да намаля дължината на огъващата се част на рамената и същевременно да елиминирам най-гъвкавата (най-тънката и тясна) част. Идеята бе тази част да влиза в изрязан жлеб в стърките. 

Ето как изглеждат готовите стърки:

Това е завършения резултат след залепване с епоксидна смола:


Ред беше за нови тестове. За съжаление резултатите бяха отново незадоволителни. Подобрението бе минимално. Стрелата излиташе на не повече от 9-10 метра. Тогава пристъпих към малко по радикална промяна. Имах идея да изработя още две рамена със същата извивка и да ги залепя към вече съществуващите.

И отново по вече утъпканата пътечка...

Летви:


Вече огънати:

Сглобен вид:

С поставена тетива:


четвъртък, 12 януари 2012 г.

Изработване на колчан за стрели

За материал избрах чифт стари дънки. Достатъчен е единия крачол и колана. От крачола направих тялото на колчана, а от колана на дънките - ремък за носене. Ето и изглед след работа с шевната машина:

Добро подобрение е поставяне на решетка за разделение на стрелите, така че, да не се деформира оперението им. За целта използвах капака на една пластмасова кофичка.

Преди да се монтира към основната част първо е необходимо да се облече в дънков плат. Ето и крайния резултат: